ultimo

Link amichevole

Kripto Piyasasının Gözden Geçirilmesi ve Beklentiler: En Büyük Kazanan Olmak için Doğru Yatırım Sektörünü Seçmek

2022-01-19    

Giriş: 2020 yılında DeFi furyasıyla birlikte birçok popüler kripto para para doğdu. Kripto endüstrisi 2021'de DeFi'den Chain Games'e ve NFT'lere kadar sıçramaya devam ederek NFT boğa piyasasını doğurdu. 2022'de yatırım yapılacak sektörleri tahmin etmeden önce kripto para endüstrisinde son iki yılda en popülerleri kısaca gözden geçiriyor ve onlardan öğrendiğimiz dersleri paylaşıyoruz.

 

1. 2021’deki NFT Çılgınlığı

NFT'lerin 2021'deki gelişimine Cryptopunks, CryptoKitties gibi eski NFT projelerinden her türlü yüksek fiyatlı NFT avatarlarına, sanat eserlerine, ünlülere ve kültürel IP'lere ve son olarak Metaverse ve oyunlara baktığımızda, NFT vazgeçilmez bir hale geldi. Mevcut Blockchain dünyasının bir parçası ve 2021 gerçekten NFT çılgınlığı yılı olarak adlandırılabilir.

31 Aralık 2021 itibariyle NFT'nin toplam piyasa değeri, yıl başındaki toplam piyasa değerinin (61.74 milyon dolar) 181 katı olan 11.152 milyar dolara ulaştı. 2021'e baktığımızda özellikle Temmuz'dan bu yana pazar 1.454.000 NFT sahibiyle, yılın başından itibaren yedi kat artarak değerleri 1 milyon doları aşan NFT’ler 882 balina adresiyle patlayıcı bir büyümeye girdi.

 

2021'de piyasa trendi devam etti ve fonlar DeFi, hayvan temalı kripto paralar, NFT'ler, GameFi vb. gibi çeşitli sektörlere akıyor. 2021'de MEXC Global'in hala çeşitli sektörleri keşfetmenin avantajlarından yararlandığını belirtmek zor değil. Bu nedenle kullanıcılar her zaman MEXC Global'de yüksek kaliteli ve trend olan ürünleri bulacaktır.

 

MEXC Research'e göre, 2021'de TOP10 para birimindeki artış esas olarak NFT/Gamefi/Metaverse/Public Chains'e (Altyapıya) yoğunlaştı. Bu yılki en popüler GameFi jetonlarından üçü GALA, AXS ve SAND idi. GALA %31.444 artışla ikinci sırada yer aldı. Daha düşük kazançlı diğer token’lar ise SHIB, AXS, SAND, MATIC, LUNA, FTM, SOL, ONE, MANA.

2021'de En Çok Kazanan İlk 10 Kripto Para

Kaynak: MEXC Research

2. 2020'de DeFi’nin İlk Yılı

Kripto dünyasının en hareketli alanı olan DeFi’nin ilk yılı olarak da bilinen 2020'de trend olan efsanevi kripto paraların büyük çoğunluğu piyasaya dahil oldu.

 

DeFi pazarı 2020 yılında hızla genişledi ve rekabet edebilmek için pazarda binlerce DeFi projesi ortaya çıktı. Bu DeFi projeleri genel olarak borç verme, merkezi olmayan borsalar, stablecoin'ler, oracle'lar ve türevlere ayrılabilir. Bu kategorilerin neredeyse tamamında Yearn.Finance'daki havuzlar, Compound'dan teminat kredisi, merkezi olmayan değişim Uniswap, stabilcoin USDT, ChainLink oracles, Synthetix Türevleri ve diğer projeler gibi yıldız öğeler bulunur.

 

DeFi'nin kullanıcı tabanı da 2020'de önemli ölçüde büyüdü. Aralık 2020 itibariyle, bağımsız adreslerin toplam sayısı, yılbaşından yaklaşık on kat daha fazla olan 1 milyonu aştı. Ancak her bir DeFi platformunun günlük aktif adreslerinin sayısı yıllık olarak yüzde 97’den fazla arttı.

DeFi varlık fiyatları da 2020'de ciddi artışlar gördü. DeFiLlama web sitesi verilerine göre 1 Ocak 2020'de TVL (toplam kilitli varlıklar) 630 milyon dolara ulaştı. Yine Haziran 2020'de keskin bir şekilde yükselmeye başladı. 1 Temmuz'da 1.9 milyar doları, 1 Ağustos'ta 4 milyar doları, 1 Eylül 2020'de 8 milyar doları aştı. 2020'nin sonunda ise DeFi'deki TVL yıllık %2.789 artış göstererek 18.2 milyar doları aştı.

 

MEXC Research'e göre piyasa değerine göre ilk 30'daki DeFi tabanlı kripto para biriminin değeri 2020'de ortalama %191.33 arttı. Ayrıca YFI ve BAND, yılın en iyi performans gösteren iki DeFi tabanlı varlığı olarak kayıtlara geçti. Bunların arasında yer alan YFI %2.407 ve BAND %2.224 arttı.

Source: MEXC Global

DeFi, 2020'de trend olan yatırım sektörüydü. Bu DeFi dalgasında MEXC Global, popüler DeFi projelerini listeleyen ilk şirket olarak listeleme keskinliğini gösterdi ve hak edilmiş kaliteli projeleri başlatan ilk istasyon oldu.

 

3. 2022’deki Beklentiler

2021’den sonra, 2022'de hangi kripto paralar abırsızlıkla beklenmeye değer? Bu makale aşağıdaki tahminlere sahiptir:

 

1. Web3.0

İnternet, Web1.0'dan Web2.0'a, basit bir statik masaüstü web sayfasından etkileşimli bir deneyime, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe ve pazar ekonomisine yükseltildi. Web 3.0, dünya çapındaki kullanıcılar tarafından demokratik olarak sahip olunan ve kontrol edilen açık, şifreli bir meta veri deposudur. Geleneksel İnternet dünyasının aksine, Web 3.0'daki verilerin değeri kişisel mülkiyete geri dönecektir. Web3.0'ın beş temel özelliği vardır: ademi merkeziyetçilik ve kısmi merkezileşme, merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO), içerik görüntüleme, kişisel dijital kimlik ve dijital varlıkların mülkiyeti.

 

2. Cross-chain

Artan blok zinciri ekosistemiyle, farklı Blockchain ağları ve uygulama protokolleri arasındaki zincirler arası etkileşim ihtiyaçları giderek daha belirgin hale geliyor ve zincirler arası konular dikkati hak ediyor. Polkadot ve Cosmos gibi protokollere dayalı DeFi ürünleri, Conflux ve Algorand gibi yüksek performanslı halka açık zincirlerin DeFi işlemlerindeki performans darboğazlarını ele almak için faydalı girişimlerine odaklanırken, çapraz zincir teknolojisi aracılığıyla BTC üzerindeki hareketsiz varlıklarını ve kullanıcıları açar.

 

3. NFT Music Platforms

Bugün, Blockchain pazarındaki en büyük iki temettü, teknoloji temettü ve sermaye temettüsüdür. Eksik olan, yüksek kaliteli içerik üretkenliği ve yaratıcılığının yanı sıra daha geniş bir akış pazarıdır. Müzik endüstrisine, müzik notalarından plaklara ve İnternet Web2.0'a baktığımızda, tekelin neden olduğu müzik ikilemine bir çözüm yok: büyük albüm şirketleri ile şikayet eden müzisyenler arasında büyük bir uçurum var.

Aslında müzik endüstrisinin en çok ihtiyaç duyduğu şey, yüksek kaliteli içerik çıkışı ve hayran akışıdır. Blok zincirler, ademi merkeziyetçilik, izlenebilirlik ve kurcalamama özellikleriyle, müzik endüstrisinin tekel sorunlarının üstesinden gelmesi için harika bir araç olan ve birbirini tamamlayabilen, merkezi olmayan ve parçalanmış telif haklarının otomatik olarak dağıtılmasını sağlayabilir.

Bugün, blockchain pazarındaki en büyük iki temettü, teknoloji temettü ve sermaye temettüsüdür. Eksik olan, yüksek kaliteli içerik üretkenliği ve yaratıcılığının yanı sıra daha geniş bir akış pazarıdır. Müzik endüstrisine, müzik notalarından plaklara ve İnternet Web2.0'a baktığımızda, tekelin neden olduğu müzik ikilemine bir çözüm yok: Büyük albüm şirketleri ile şikayet eden müzisyenler arasında büyük bir uçurum var.

Aslında müzik endüstrisinin en çok ihtiyaç duyduğu şey, yüksek kaliteli içerik çıkışı ve hayran akışıdır. Blokchain ağları, ademi merkeziyetçilik, izlenebilirlik ve kurcalamama özellikleriyle, müzik endüstrisinin tekel sorunlarının üstesinden gelmesi için harika bir araç olan ve birbirini tamamlayabilen, merkezi olmayan ve parçalanmış telif haklarının otomatik olarak dağıtılmasını sağlayabilir.

Blokchain’deki sanat ve oyun pazarlarının patlaması ve büyümesi, Blockchain ve müzik endüstrisinin birleşimini kaçınılmaz kılıyor. Blockchain ekosisteminin sürekli gelişimi ve iyileştirilmesi öncülüğünde, NFT'ye yatırım yapmak için ön hat fonlarının ve ana akım piyasanın dahili itici gücü olabilecek Blockchain’e dayalı küresel bir NFT müzik ekosistemi oluşturmak zorunlu görünüyor. 2022'de, NFT'ler gelecekte müzik alanındaki kilit gelişme yönlerinden biri olabilir.

Kaynak: MEXC Research

IV. Summary

Yatırımcılar için en iyi yatırım aslında kendi algılarından gelir. Geçmişe bakıldığında, doğru yatırım sektörünü seçmek en büyük kazanca sebep olabilir ancak bireysel olarak bunu bilmek her zaman sınırlı olmuştur. DeFi'den NFT'ye, NFT'den GameFi'ye, GameFi'den Metaverse'e ve Metaverse'den Web3.0'a, MEXC Global'in "yüksek kaliteli projelerle modaya uygun sektörleri keşfetmeye" odaklandığını gördük. MEXC Global, daha hızlı proje listeleme ile takas edilebilir kripto para birimlerinin tamamı nedeniyle yüksek kaliteli projelerin ilk durağı oldu. Hemen hemen her kalite varlığının MEXC'de piyasaya sürüldüğü bulunmuştur. 2020'den bu yana, Binance ve Coinbase'de listelenmeden önce MEXC'de yüzlerce kaliteli proje listelendi. İleriye baktığımızda MEXC Global sektörlerini takip etmek ve onlardan yüksek kaliteli projeler seçmek kâr etmenin hızlı bir yolu olabilir.

Disconoscimento: questo articolo è stato ristampato da altri supporti e ha lo scopo di trasmettere più informazioni. Tutte le risorse di questo sito sono raccolte su Internet e lo scopo della condivisione è per l'apprendimento e il riferimento di tutti. In caso di violazione del copyright o della proprietà intellettuale, lasciaci un messaggio.
Torna all'inizio
© Diritto d'autore 2009-2020 Rete di notizie cinese      Contattaci   SiteMap